.jpg)
Motoryka duża

Motoryka duża to aktywność całego ciała, ogólna sprawność ciała człowieka. To tzw. „duży ruch”. Uwarunkowany jest prawidłową budową i czynnością układu ruchu oraz funkcjonowaniem układu nerwowego. Główną rolę w zakresie zdolności do wykonywania różnych działań związanych z ruchem odgrywa prawidłowa budowa i czynność układu kostno-stawowego i mięśniowego, kręgosłupa, tułowia i kończyn. Składowe motoryki to między innymi wytrzymałość i kondycja, koordynacja, równowaga i świadomość ciała, jak również siła, ruchomość, szybkość i zdolność reakcji.
Motoryka duża obejmuje obszerne ruchy, w które zaangażowane jest całe ciało lub jego znaczna część. Jest szeroko pojętą aktywnością ruchową, która w sposób najbardziej efektywny rozwija układ nerwowy. Mówiąc o motoryce dużej mamy na myśli taką aktywność jak chodzenie, bieganie, skakanie, jazda na rowerze czy pływanie, pokonywanie przeszkód, gra w piłkę, zabawy, w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, działania związane z rzutem czy celowaniem.
Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
- niezgrabne ruchy dziecka
- częste wypuszczanie przedmiotów z rąk
- częste potykanie się
- trudności z łapaniem/chwytaniem przedmiotów
Motoryka duża – ćwiczenia
Ćwiczenia motoryki dużej dla dzieci w wieku żłobkowym:
- zaciskanie i otwieranie dłoni
- pocieranie dłoni
- podnoszenie i opuszczanie rąk
- zataczanie rękami kół w różnych kierunkach. Można do tej zabawy wykorzystać kolorowe wstążki lub pociętą w paski bibułę. Dziecko kreśli na płaszczyźnie i w powietrzu duże, płynne, swobodne kształty kół, ósemek, fal.
- podrzucanie balonika do góry, odbijanie go, łapanie
- udawanie jazdy na rowerze
- udawanie pływania
- pokonywanie prostego toru przeszkód
- rzucanie piłeczek do pojemnika
- wszelkie ćwiczenia z muzyką np. stary niedźwiedź, koła autobusu
Ćwiczenia motoryki dużej obecne są w programie naszego żłobka. Prawidłowo rozwinięta motoryka duża to również bardzo ważny element prawidłowego funkcjonowania człowieka. Warto usprawniać ją od najmłodszych lat.