.jpg)
Skupienie uwagi u dziecka w wieku żłobkowym

Umiejętność koncentracji uwagi czyli mechanizm polegający na przeniesieniu uwagi i skupieniu jej na zjawisku, przedmiocie czy sytuacji w celu zrozumienia i rozwiązania określonego zagadnienia rozwija się wraz z wiekiem. Do około 3 roku życia dziecko nie panuje nad swoją uwagą – jest ona mimowolnie przyciągana przez pojawiające się w otoczeniu obiekty, odgłosy itd. Jednakże dziecko w wieku 1-3 lat powinno skupiać swoją uwagę od 5 do 15 min. Umiejętność koncentracji uwagi należy ćwiczyć od najmłodszych lat poprzez różnego rodzaju zabawy.
Jak rozwijać umiejętność skupienia uwagi u dziecka?
Oto kilka sprawdzonych zabaw:
- Puzzle – tradycyjne, kartonikowe puzzle, które pamiętamy z naszego dzieciństwa. Jeśli dziecko na samo słowo puzzle okaże zniechęcenie, należy spróbować go przekonać do tej cennej zabawy. Na początku należy wybierać łatwe układanki, aby dziecko nie zraziło się na wstępie. Później stopniowo należy zwiększać poziom trudności i dobierać je odpowiednio do umiejętności maluszka.
- Czytanie bajek – wysłuchiwanie tekstu czytanego jest świetnym treningiem koncentracji uwagi. Należy czytać tekst fragmentami i opowiadać kolejno o przeczytanej treści. Jeśli dziecko już potrafi mówić należy zadawać pytania. Jeśli nie, należy poprosić o wskazanie na obrazku odpowiedzi na pytanie.
- Kolorowanka – należy uczyć dziecko by wykonywało ją jak najdokładniej.
- Ukryty skarb – zabawa polegająca na ukryciu jakiegoś przedmiotu (zabawki lub smakołyku) przez dorosłego. Zadaniem dziecka jest odszukanie rzeczy postępując zgodnie z instrukcją wydawaną przez rodzica/opiekuna, ale w sposób zrozumiały dla dziecka w wieku żłobkowym (kucnij, podejdź, zajrzyj pod stół, otwórz szafkę).
- Kot w worku- zabawa polegająca na ukryciu w worku przedmiotów,które następnie są rozpoznawane przez dziecko poprzez dotyk.
- Jak Ci minął dzień? – zabawa skierowana do dzieci starszych, umiejących się komunikować, polega na zwykłej rozmowie. Warto zapytać dziecko jak mu minął dzień w żłobku/u cioci/babci. Należy zadawać dużo pytań i być dociekliwym. Ważne, aby dziecko przypomniało sobie jak najwięcej szczegółów. Podczas wysiłku związanego z przypominaniem sobie zdarzeń maluszek musi bardzo skupić swoją uwagę na tej czynności.
Należy codziennie podejmować zabawy związane z umiejętnością skupienia uwagi u dziecka. To niezwykle ważna umiejętność, która niezbędna jest w kolejnych etapach życia, zarówno w szkole jak i w pracy. Nasz żłobek organizuje zabawy rozwijające koncentrację i uwagę dzieci. Czas poświęcony dziecku już w wieku żłobkowym przez rodzica/opiekuna z pewnością zaowocuje w przyszłości.