.jpg)
Wspieranie poczucia własnej wartości dziecka

Każdy rodzic chciałby żeby jego dziecko miało wysokie poczucie własnej wartości. Przedstawiamy sposoby na budowanie poczucia własnej wartości u dziecka.
Co to jest poczucie własnej wartości?
Poczucie własnej wartości jest to wewnętrzne przekonanie człowieka, że jest wartościowy, niezależnie od talentów, umiejętności, czy też sukcesów.
JAK WSPIERAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI DZIECKA?
1.Spójrz na siebie z empatią – zaakceptuj siebie
Najtrudniej jest wspierać w dziecku poczucie własnej wartości, kiedy, my rodzice, mamy ją na niskim poziomi. Jeżeli dostrzegacie u siebie taki problem, to warto skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą. Przyjmij zasadę : na ogół się staram – czasem jednak popełniam błędy z niewiedzy, lenistwa czy egoizmu.
2.Zaakceptuj dziecko
Dziecko akceptowane tylko wtedy kiedy jest grzeczne, uśmiechnięte, zainteresowane zabawą, tak naprawdę istnieje po to żeby zaspokajać potrzeby rodziców. Jest to idealny wstęp do rozwoju postawy narcystycznej. Zatem zaakceptuj dziecko w pełni, pamiętaj że każdy ma prawo do popełniania błędów.
3.Daj dziecku wartościowy czas
Poświęcaj nie jak najwięcej czasu, lecz czas jak najlepszej jakości!
Lepsza uważna godzina niż całe popołudnie oparte na zasadzie „nie przeszkadzaj mi”.
4.Zapewnij uwagę
Nie musisz wykazywać zachwytu nad tym co robi dziecko. Pokaż mu że jesteś i widzisz.
„Śliczny rysunek” – Podobają mi się takie kolory. Który kolor podoba Ci się najbardziej?
„Ładnie się bawisz” – W co się bawisz? Mogę pobawić się z Tobą?
5.Ucz wyrażania uczuć i nazywania emocji
Aby dzieci miały wysokie poczucie własnej wartości warto mówić, że wszystkie emocje są dobre – pomagają nam przetrwać.
Więcej informacji w jaki sposób nauczyć dziecko wyrażania emocji, znajduje się w jednym z artykułów na naszym blogu. Kliknij TU
Wspieranie poczucia własnej wartości nie jest może łatwe, ale zdecydowanie tego warte.
6.Uwolnij dziecko od poczucia winy
Pamiętaj, że też popełniasz błędy, sprawiasz czasem komuś przykrość, zdarza Ci się nie dotrzymać słowa, zazdrościć i robić wiele innych rzeczy…Wiesz dlaczego nie powinno się tak robić i że nie powinno się tego powtórzyć. Dziecku należy się ten sam tok rozumowania.
Np. „Kasi było przykro, że ją uderzyłaś. Wiem, że zezłościłaś się bo zabrała Ci zabawkę. Czy następnym razem spróbujesz powstrzymać swoją rękę by nie uderzyła nikogo? Wiem, że potrafisz tak nie robić.
7.Pozwól dziecku dokonywać wyboru
Oczywiście wszystko w ramach rozsądku. Zaczynając od jedzenia, przez ubieranie się po trudniejsze decyzje, takie jak zajęcia dodatkowe.
8.Pozwól dziecku próbować, mylić się
Postaw na samoobsługę- jedzenie, ubieranie się, mycie się, korzystanie z toalety. Daj dziecku proste obowiązki domowe. Pozwól pomagać sobie w czynnościach domowych (przy gotowaniu, sprzątaniu, zakupach). Rób to systematycznie.
9.Doceniaj wysiłek dziecka, a nie tylko efekt
Chwal za podejmowanie inicjatywy. „Widzę, że bardzo się starasz” , „Fajnie, że chcesz się tego nauczyć”, „Jesteś odważny ponieważ robisz to pierwszy raz”.
10. Nie porównuj do innych
„Zobacz jak dziewczynka ładnie siedzi w wózku”, „Nie możesz też zjeść obiadu w całości, tak jak Kuba” itd.
ORGANIZUJ ZABAWY ROZWIJAJĄCE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U DZIECKA
Zabawy z ogrywaniem ról są bardzo dobrą okazją właśnie do tego. Najczęściej dziecko jest tym bohaterem, którego trzyma w ręku, a my mamy możliwość z nim „rozmawiać” na innym poziomie niż robimy to zazwyczaj. W czasie zabawy dziecko ma możliwość, być kim chce: piosenkarką na kolorowej scenie, fotografką, naukowcem, lekarzem.
Wspieranie poczucia własnej wartości nie jest może łatwe, ale zdecydowanie tego warte.