Gimnastyka buzi i języka
Gimnastyka buzi i języka czyli ćwiczenia artykulacyjne są bardzo ważne w wspomaganiu prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Dziecko, które ma nieprawidłowo rozwinięte narządy mowy zastępuje głoski trudne do wypowiedzenia tymi łatwiejszymi, przez co pogłębia wadę wymowy.
Niedostateczna sprawność tych narządów wymaga wdrożenia odpowiednich ćwiczeń. Rodzic/opiekun pełni ważną rolę ponieważ musi poprawnie pokazywać ćwiczenie oraz być konsekwentnym i systematycznie, codziennie przeprowadzać ćwiczenia z dzieckiem w domu. Gimnastyka buzi i języka to doskonała zabawa. Powinniśmy ćwiczyć kilka razy dziennie około 3-10 minut!
W jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem w domu?
Należy pamiętać, aby chwalić dziecko za każdą podjętą próbę! Warto do ćwiczeń wykorzystać lusterko, aby dziecko widziało siebie.
Ćwiczenia warg i policzków:
- Słomkowy wąs – potrzebna będzie słomka, którą należy przytrzymać między nosem a górną wargą. Dla większej zabawy można dokleić na końcach słomki wąsy wycięte z papieru.
- Całuski
- Rybka
- Minki
- Parskanie konika/odgłos motorka
Ćwiczenia języka:
- Winda- otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem raz do góry, raz na dół
- Malarz – pomaluj językiem swoje podniebienie, zaczynając od zębów w stronę gardła. Dla zwiększenia atrakcyjności zabawy można wykorzystać opowieść np. że nasza jama ustna to domek
- Żelka – nabijamy żelkę na patyk. Dziecko za pomocą języka tylko oblizuje żelkę. Ważne, aby ruszał się język, a nie cała głowa.
Ćwiczenia żuchwy:
- ziewanie
- paszcza krokodyla – szerokie otwieranie ust, zęby są widoczne dzięki rozchylonym wargom
- Krówka – naśladowanie przeżuwania
Ćwiczenia podniebienia miękkiego:
- Przeziębiona wiewiórka- kasłanie z językiem wysuniętym z ust
- Śpioszek – naśladowanie chrapania na wdechu i wydechu
- Balonik – nadymanie ust powietrzem
Ćwiczenia oddechowe:
- wąchanie kwiatów- wciągamy powietrze nosem
- granie na instrumentach (flet, trąbka)
- szalony kleks – rozdmuchiwanie za pomocą słomki kleksa z farby
ONOMATOPEJE to doskonałe ćwiczenia artykulacyjne. Czyli naśladowanie dźwięków, odgłosów zwierząt, urządzeń, pojazdów itp.
Żłobek zapewnia dzieciom w ramach zajęć rozwojowych gimnastykę buzi i języka. Ćwiczenia artykulacyjne to bardzo ważny, stały element codziennej pracy z najmłodszymi.
Jednak bardzo istotnym elementem jest praca w domu. Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców do skorzystania z naszych wskazówek i przeprowadzania ćwiczeń z dzieckiem w domu. Udanej zabawy!
–