.jpg)
BLOG
Moje dziecko jest niejadkiem
Dlaczego dzieci czasami nie chcą jeść? Jak zachęcić dziecko do próbowania potraw?
Kolorowanki a rozwój dziecka
Jak zachęcić dziecko do kolorowania ? Dlaczego warto to robić?
Jak zorganizować dziecku czas w podróży?
Trwają wakacje, czas wyjazdów i wycieczek. Przedstawiamy propozycje jak umilić dziecku czas w podróży.
Z czego powinno pić dziecko?
Dlaczego butelka z dziubkiem czy kubek niekapek to zły wybór? Z czego zatem powinno pić dziecko?
Gryzienie dzieci w żłobku
Dlaczego dzieci gryzą? Jak reagować gdy dziecko gryzie innych?
Odżywianie a rozwój mowy
Jak odpowiednie spożywanie posiłków i picie wpływa na rozwój mowy dziecka? Czego unikać i jak wspierać prawidłowy rozwój mowy dziecka już od najmłodszych lat.
Seplenienie międzyzębowe
Skąd się bierze seplenienie międzyzębowe? Kiedy udać się do specjalisty? Jaką podjąć terapię?
Dziecięca złośliwość
Dziecięca złośliwość – czy istnieje? Czy dziecko potrafi robić „na złość”? Jak temu zaradzić?
Sen dziecka
Sen małego dziecka – jak przebiega? Czym różni się od snu dorosłego? Jak pomóc dziecku spokojnie zasnąć i długo spać?
Nożyczki w rękach dziecka
Nożyczki w rękach małego dziecka. Jak je wybrać? Czym się sugerować? Kiedy i jak ćwiczyć wycinanie?
Zabawki sensoryczne
Zabawki sensoryczne to niezwykłe wsparcie dla naszych maluchów w odkrywaniu świata i pobudzaniu zmysłów. Jakie zabawki sensoryczne wybrać? Czym się różnią od innych zabawek?
BLW - co oznacza ten skrót?
BLW – co znacza ten skrót? Na czym polega metoda BLW? Czy warto? Jakie są jej najważniejsze zasady?
Zaburzenia koncentracji uwagi u dzieci
Kiedy pojawia się problem z koncentracją? Jak rozpoznać deficyt uwagi u dziecka?
Zabawy rozwijające umiejętność skupienia uwagi
W jaki sposób rozwijać umiejętność skupienia uwagi u dziecka?
Interaktywne zabawki
Interaktywne zabawki – jak wpływają na rozwój dziecka? Czy warto je kupować?
Stawianie dziecku zdrowych granic
Dlaczego należy wyznaczać dziecku zdrowe granice? W jaki sposób określać granice dziecku?
Pamiętajmy, że „niegrzeczne” zachowania dziecka to wołanie o wyznaczenie granic.
Nie mów do dziecka w 3 osobie
Dlaczego nie należy mówić do dziecka w 3 osobie? Jakich zwrotów używać, aby dziecko mówiło o sobie używając zaimka „ja”.
Czy Twoje dziecko jest wysoko wrażliwe?
Dziecko wysoko wrażliwe czyli jakie? Jak rozpoznać dziecko z wysoką wrażliwością? Jak funkcjonuje? Czego potrzebuje dziecko wysoko wrażliwe?
Nowe cyfrowe dzieciństwo
Nowe cyfrowe dzieciństwo – jest z pewnością nieuniknione, ale czy jest potrzebne i pożyteczne?
Rozwój dziecka w wieku poniemowlęcym - na co zwrócić uwagę?
Na co zwrócić uwagę podczas rozwoju dziecka w wieku 1-3 lat. Jakie umiejętności są oczekiwane rozwojowo wg przyjętych ogólnych norm?
Wspieranie poczucia własnej wartości dziecka
Wspieranie poczucia własnej wartości dziecka. Co to jest poczucie własnej wartości? Jak je budować? Jak je pielęgnować?
Lęk separacyjny
Lęk separacyjny jest odczuwaniem nadmiernego strachu przed przebywaniem z dala od osoby lub osób, z którymi dana osoba jest silnie związana emocjonalnie.
Jak pomóc dziecku i sobie ?
Negatywne emocje dziecka
Wielu rodziców chciałoby mieć spokojne, grzeczne i ułożone dzieci. Jednak należy pamiętać, że złość i gniew to bardzo ważne emocje, które pozwalają nam dbać o swoje dobro. Skąd się bierze gniew? Jak zapobiegać wybuchom złości, gniewu u dziecka ? Co powinno nas zaniepokoić? Jak my dorośli możemy poradzić sobie z negatywnymi emocjami dziecka?
Jak nauczyć dziecko korzystać ze złości?
Złość często odbierana jest jako jedna z negatywnych emocji. Jednakże złość jest potrzebna, ponieważ chroni nas i pozwala zadbać o siebie. Gdybyśmy nie odczuwali złości trudno byłoby nam sięgać po swoje, dopominać się. Jak nauczyć dziecko prawidłowo korzystać ze złości?
Laterelizacja i jej wpływ na funkcjonowanie dziecka
Przez lateralizację rozumie się funkcjonalną dominację jednej ze stron ciała w odniesieniu do parzystych narządów ruchu i organów zmysłowych (rąk, nóg, oczu, uszu). W wyniku lateralizacji człowiek preferuje posługiwanie jednym z tych organów, znajdującym się po prawej lub lewej stronie osi jego ciała. Na czym polega diagnoza lateralizacji? Czym skutkuje nieprawidłowa stronność?
Zimowe zabawy dla dzieci
Przedstawiamy propozycje zabaw zimowych dla dzieci. Ferie, długie i mroźne wieczory to doskonały czas na zabawy z dzieckiem w domu. Udanej zabawy!
Czy warto stosować kary i nagrody?
Karanie i nagradzanie to jedna z najpopularniejszych metod wychowawczych. Czy da się wychowywać dzieci bez stosowania nagród i kar?
POŻEGNANIE Z PIELUCHĄ
Odpieluchowanie to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Jest to duże wyzwanie zarówno dla malucha jak i rodzica. Jak przeprowadzić naukę korzystania z nocnika? Jakich błędów nie popełniać? Poznajcie kilka kroków do sukcesu.
DLACZEGO DZIECKO NAS NIE SŁUCHA?
Wielu rodziców czy opiekunów zadaje sobie to pytanie. Przyczyn takiego zachowania jest wiele. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowa komunikacja z dzieckiem.
Dlaczego moje dziecko nie mówi?
„Nie mówi bo ma jeszcze czas”, „Nie mówi bo jest leniwe” – te i wiele innych przyczyn, zdarza nam się słyszeć na co dzień. A jakie są prawdziwe przyczyny opóźnionego rozwoju mowy u dzieci w wieku żłobkowym? Przeczytajcie. Zapraszamy do lektury.
(NIE)IDEALNE ZABAWKI
(NIE)IDEALNE ZABAWKI czyli te, które wg producenta mają właściwości edukacyjne i sprzyjają rozwojowi dziecka. Jednak większość z nich produkowana jest w celach komercyjnych. Atrakcyjna zabawka ma przyciągać dziecko jak magnes. Dlaczego więc warto włączyć zdrowy rozsądek przy wyborze zabawki dla dziecka? Jaką zabawkę wybrać?
GŁOŚNE CZYTANIE- JAK POMAGA W ROZWOJU DZIECKA?
Przygodę z książką najlepiej rozpocząć tuż po narodzeniu dziecka lub jeszcze wcześniej. Czytanie dzieciom na głos odgrywa znaczącą rolę w ich rozwoju społecznym, intelektualnym i psychicznym, wpływa na późniejsze umiejętności edukacyjne dziecka.
Wpływ wysokich technologii na rozwój dziecka
Wysoka technologia jaka nas otacza niesie ze sobą wiele korzyści. Natomiast ma bardzo negatywny wpływ na rozwój małego dziecka. Dlaczego? Jak działa dziecięcy mózg podczas używania urządzeń wysokich technologii? W jaki sposób uchronić dziecko przed jej konsekwencjami ?
Od butelki do kubeczka
Kubek dla dziecka- jaki wybrać?
Zanim dziecko napije się herbaty ze szklanki, minie sporo czasu. W pierwszych latach życia wszystkie te butelki, smoczki, kubki, niekapki czy słomki służyć będą nie tylko do picia, ale także do ćwiczeń mięśni potrzebnych do mówienia (pamiętaj: inne mięśnie pracują przy ssaniu, a inne przy piciu z kubka). Ważne, by w odpowiednim momencie zastępować je innymi, by niechcący nie zafundować dziecku wad zgryzu i opóźnień w rozwoju mowy.
Co i jak wpływa na rozwój mowy dziecka?
Nowo narodzone dziecko nie posiada umiejętności mówienia, ale posiada ogromny potencjał, aby wkrótce opanować język, który będzie słyszeć wokół siebie. Po kilku latach będzie nim się sprawnie posługiwać, aby wyrazić swe myśli, potrzeby i uczucia. Istnieje szereg czynników, które mogą ten proces wspierać lub utrudniać – poznajcie je.
Motoryka mała
Motoryka mała to czynności wykonywane przy pomocy rąk, dłoni i palców. Od najmłodszych lat należy ją doskonalić. Przedstawiamy przykłady ćwiczeń usprawniających motorykę małą.
Motoryka duża
Motoryka duża to aktywność całego ciała, ogólna sprawność fizyczna człowieka. Już we wczesnym dzieciństwie należy ją usprawniać. Przedstawiamy propozycje ćwiczeń rozwijających motorykę dużą.
Jak wspierać samodzielność małego dziecka?
Samodzielność to bardzo ważny element codziennego funkcjonowania człowieka, rozwija się etapami. Najczęściej jako rodzice nie pozwalamy dziecku na samodzielność przez brak czasu, brak cierpliwości lub z powodu nadopiekuńczości. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy dziecka wyręczać! Zatem w jaki sposób należy wspierać samodzielność dziecka? Jak zachęcić dziecko do bycia samodzielnym?
Gimnastyka buzi i języka
Gimnastyka buzi i języka czyli ćwiczenia artykulacyjne doskonale wpływają na narządy mowy dziecka. Przedstawiamy zatem propozycje ćwiczeń i zabaw rozwijających poprawną mowę.
Rozwój psychoruchowy-co nas powinno niepokoić?
Dlaczego uważne obserwowanie rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia jest bardzo ważne? Jakie znaczenie dla dalszego rozwoju ma etap czworakowania w życiu dziecka? Jak pomóc dziecku w przejściu przez etapy prawidłowego rozwoju zaprogramowanego przez naturę?
Zaburzenia napięcia mięśniowego u małego dziecka
Zaburzenia napięcia mięśniowego u małego dziecka. Napięcie mięśniowe jest związane ze zdolnością dziecka do „panowania” nad swoim ciałem w warunkach działania siły grawitacji. Jak rozpoznać niskie lub wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka? Jak pomóc dziecku? Jakie wykonywać czynności lub ćwiczenia? Kiedy udać się do fizjoterapeuty? Zapraszamy do lektury.
Zabawy paluszkowe - dlaczego są bardzo ważne?
Zabawy paluszkowe mają duży wpływ na rozwój motoryki małej a także na rozwój mowy. Dodatkowo wzbogacają słownictwo dziecka i doskonalą pamięć. Zabawy paluszkowe wykorzystujemy w naszej codziennej pracy w żłobku.
Objawy dysfunkcji sensorycznych u dziecka
Integracja Sensoryczna to sposób porządkowania przez mózg informacji odbieranych przez zmysły. Dzięki Integracji Sensorycznej odbieramy i interpretujemy bodźce dochodzące z zewnątrz. W ten sposób wiemy jak reagować adekwatnie do sytuacji.
Inteligencja emocjonalna dziecka
Inteligencja emocjonalna dziecka pomaga w układaniu relacji z innymi ludźmi, radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Te umiejętności są niezbędne w życiu, dlatego tak ważne jest by rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci.
Konsultacja logopedyczna w żłobku
Konsultacja logopedyczna w żłobku pozwoli na ocenę prawidłowej budowy anatomicznej jamy ustnej – na przykład, czy nie ma za krótkiego wędzidełka. Wczesne wykrycie wad i nieprawidłowego rozwoju mowy pozwoli na podjęcie odpowiedniej terapii.
Odpowiednie obuwie do żłobka
Jakie buciki dla dziecka wybrać? Oprócz tak istotnych czynników, jak elastyczność i antypoślizgowość podeszwy, zaokrąglony czubek buta, zapiętek oraz wysoka jakość materiałów, warto wziąć pod uwagę kilka innych aspektów.
Żłobek w czasie pandemii
Rodzice zadają sobie pytanie, czy żłobek w czasie pandemii to miejsce bezpieczne dla dziecka. Wyjaśniamy, jak wyglądają zasady bezpieczeństwa w żłobku w obecnych warunkach.
Dieta dziecka w żłobku
Zastanawiasz się, czy jedzenie w żłobku będzie odpowiednie dla Twojego malucha? W takiej placówce dziecko może korzystać z cateringu, który zapewnia dietę podstawową oraz dietę specjalną. Poznaj różne warianty diet dostępnych w naszym żłobku.
Kiedy zapisać dziecko do żłobka?
Kiedy oddać dziecko do żłobka? To częsty dylemat rodziców. Oto informacje, które ułatwią podjęcie decyzji o zapisaniu dziecka do żłobka.
Pierwsze kroki do samodzielności
Pierwsze kroki do samodzielności dziecka. To czas kiedy dziecko uniezależnia się od rodzica. Pozwól dziecku podejmować czynności, nie wyręczaj. Pomagaj i wspieraj nabywanie nowych umiejętności.
Żłobek-fakty i mity dotyczące adaptacji
Główne fakty i mity na temat adaptacji w żłobku.
Skupienie uwagi u dziecka w wieku żłobkowym
Mówisz do dziecka i widzisz, że myślami jest gdzieś w świecie fantazji. Próbujesz zachęcić do wykonania czynności, a ono nie wykazuje zainteresowania. To brak umiejętności skupienia uwagi, który można wyćwiczyć.
Żłobek widziany oczami dziecka
Jak wygląda żłobek widziany oczami dziecka?Czy dziecko jest zadowolone i szczęśliwe podczas pobytu w żłobku? Jakie przeżywa emocje?
Dlaczego warto wyznaczać dziecku granice?
Niektórzy błędnie sądzą, że sympatia i miłość dziecka do osoby dorosłej rodzi się, kiedy pozwolimy mu na wszystko. Wyznaczanie dziecku granic jest konieczne i bez niego proces wychowawczy właściwie… nie ma miejsca. Sprawdź jak ważne jest stawianie granic i w jaki sposób robić to wychowując dzieci.
Jak mówić do dziecka, aby nas słuchało?
Czasami rodzice zastanawiają się, czy ich komunikaty w ogóle docierają do dzieci, albo wręcz – dlaczego nie docierają. Okazuje się bowiem, że niezwykle ważne jest nie tylko to co mówimy, ale również jak mówimy. Ale jakim głosem i tonem trzeba się zwracać do malucha, żeby nasze słowa do niego docierały?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Małe dzieci odkrywając otaczający ich świat, poznają także nowe emocje. Jednak ich mózgi nie są jeszcze tak dojrzałe, jak u dorosłych, dlatego radzenie sobie z niektórymi sytuacjami może sprawiać im kłopot. I wtedy pojawiają się emocje. Emocje jako podstawowy sposób komunikowania o własnych potrzebach u dzieci. Warto spróbować odwrócić perspektywę i spojrzeć na świat oczami dziecka.
Początki dziecka w żłobku
Pierwsze dni w żłobku są dla malucha dużą zmianą w życiu. Z pewnością dla rodziców także jest to stresująca sytuacja, ponieważ od teraz ich pociecha przez kilka godzin dziennie będzie przebywać pod opieką nowych opiekunów. Jednak istnieją sposoby, aby zminimalizować stres adaptacyjny i pomóc dziecku w przystosowaniu się do żłobka.
O adaptacji słów kilka
Gdy dziecko musi rozpocząć uczęszczanie do żłobka jest to trudny moment nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. Zamartwiają się oni o to, jak ich dziecko poradzi sobie w nowej sytuacji, czy będzie tęskniło i płakało, czy kadra placówki zajmie się w nim w odpowiedni sposób… Poznaj kilka porad na temat adaptacji w żłobku.
Żłobek czy niania?
Żłobek czy prywatna niania? Zastanawiasz się, co jest lepsze dla Twojego dziecka? To dylemat wielu rodziców.
Żłobek to obecnie bardzo popularna forma opieki nad dziećmi. Ważne, aby takie miejsce było przyjazne dziecku, tak jak Żłobek Promyczek w Sosnowcu. Są jednak rodzice, którzy mimo dostępności prywatnego żłobka rozważają znalezienie niani w dla swojego malucha. Przeczytaj nasz artykuł i zdecyduj, jaką formę opieki wybrać dla swojej pociechy.
Laterelizacja i jej wpływ na funkcjonowanie dziecka
Przez lateralizację rozumie się funkcjonalną dominację jednej ze stron ciała w odniesieniu do parzystych narządów ruchu i organów zmysłowych (rąk, nóg, oczu, uszu). W wyniku lateralizacji człowiek preferuje posługiwanie jednym z tych organów, znajdującym się po prawej lub lewej stronie osi jego ciała. Na czym polega diagnoza lateralizacji? Czym skutkuje nieprawidłowa stronność?
Czy warto stosować kary i nagrody?
Karanie i nagradzanie to jedna z najpopularniejszych metod wychowawczych. Czy da się wychowywać dzieci bez stosowania nagród i kar?
POŻEGNANIE Z PIELUCHĄ
Odpieluchowanie to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Jest to duże wyzwanie zarówno dla malucha jak i rodzica. Jak przeprowadzić naukę korzystania z nocnika? Jakich błędów nie popełniać? Poznajcie kilka kroków do sukcesu.
DLACZEGO DZIECKO NAS NIE SŁUCHA?
Wielu rodziców czy opiekunów zadaje sobie to pytanie. Przyczyn takiego zachowania jest wiele. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowa komunikacja z dzieckiem.
Dlaczego moje dziecko nie mówi?
„Nie mówi bo ma jeszcze czas”, „Nie mówi bo jest leniwe” – te i wiele innych przyczyn, zdarza nam się słyszeć na co dzień. A jakie są prawdziwe przyczyny opóźnionego rozwoju mowy u dzieci w wieku żłobkowym? Przeczytajcie. Zapraszamy do lektury.
(NIE)IDEALNE ZABAWKI
(NIE)IDEALNE ZABAWKI czyli te, które wg producenta mają właściwości edukacyjne i sprzyjają rozwojowi dziecka. Jednak większość z nich produkowana jest w celach komercyjnych. Atrakcyjna zabawka ma przyciągać dziecko jak magnes. Dlaczego więc warto włączyć zdrowy rozsądek przy wyborze zabawki dla dziecka? Jaką zabawkę wybrać?
GŁOŚNE CZYTANIE- JAK POMAGA W ROZWOJU DZIECKA?
Przygodę z książką najlepiej rozpocząć tuż po narodzeniu dziecka lub jeszcze wcześniej. Czytanie dzieciom na głos odgrywa znaczącą rolę w ich rozwoju społecznym, intelektualnym i psychicznym, wpływa na późniejsze umiejętności edukacyjne dziecka.
Wpływ wysokich technologii na rozwój dziecka
Wysoka technologia jaka nas otacza niesie ze sobą wiele korzyści. Natomiast ma bardzo negatywny wpływ na rozwój małego dziecka. Dlaczego? Jak działa dziecięcy mózg podczas używania urządzeń wysokich technologii? W jaki sposób uchronić dziecko przed jej konsekwencjami ?
Od butelki do kubeczka
Kubek dla dziecka- jaki wybrać?
Zanim dziecko napije się herbaty ze szklanki, minie sporo czasu. W pierwszych latach życia wszystkie te butelki, smoczki, kubki, niekapki czy słomki służyć będą nie tylko do picia, ale także do ćwiczeń mięśni potrzebnych do mówienia (pamiętaj: inne mięśnie pracują przy ssaniu, a inne przy piciu z kubka). Ważne, by w odpowiednim momencie zastępować je innymi, by niechcący nie zafundować dziecku wad zgryzu i opóźnień w rozwoju mowy.
Co i jak wpływa na rozwój mowy dziecka?
Nowo narodzone dziecko nie posiada umiejętności mówienia, ale posiada ogromny potencjał, aby wkrótce opanować język, który będzie słyszeć wokół siebie. Po kilku latach będzie nim się sprawnie posługiwać, aby wyrazić swe myśli, potrzeby i uczucia. Istnieje szereg czynników, które mogą ten proces wspierać lub utrudniać – poznajcie je.
Motoryka mała
Motoryka mała to czynności wykonywane przy pomocy rąk, dłoni i palców. Od najmłodszych lat należy ją doskonalić. Przedstawiamy przykłady ćwiczeń usprawniających motorykę małą.
Motoryka duża
Motoryka duża to aktywność całego ciała, ogólna sprawność fizyczna człowieka. Już we wczesnym dzieciństwie należy ją usprawniać. Przedstawiamy propozycje ćwiczeń rozwijających motorykę dużą.
Jak wspierać samodzielność małego dziecka?
Samodzielność to bardzo ważny element codziennego funkcjonowania człowieka, rozwija się etapami. Najczęściej jako rodzice nie pozwalamy dziecku na samodzielność przez brak czasu, brak cierpliwości lub z powodu nadopiekuńczości. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy dziecka wyręczać! Zatem w jaki sposób należy wspierać samodzielność dziecka? Jak zachęcić dziecko do bycia samodzielnym?
Gimnastyka buzi i języka
Gimnastyka buzi i języka czyli ćwiczenia artykulacyjne doskonale wpływają na narządy mowy dziecka. Przedstawiamy zatem propozycje ćwiczeń i zabaw rozwijających poprawną mowę.
Rozwój psychoruchowy-co nas powinno niepokoić?
Dlaczego uważne obserwowanie rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia jest bardzo ważne? Jakie znaczenie dla dalszego rozwoju ma etap czworakowania w życiu dziecka? Jak pomóc dziecku w przejściu przez etapy prawidłowego rozwoju zaprogramowanego przez naturę?
Zaburzenia napięcia mięśniowego u małego dziecka
Zaburzenia napięcia mięśniowego u małego dziecka. Napięcie mięśniowe jest związane ze zdolnością dziecka do „panowania” nad swoim ciałem w warunkach działania siły grawitacji. Jak rozpoznać niskie lub wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka? Jak pomóc dziecku? Jakie wykonywać czynności lub ćwiczenia? Kiedy udać się do fizjoterapeuty? Zapraszamy do lektury.
Zabawy paluszkowe - dlaczego są bardzo ważne?
Zabawy paluszkowe mają duży wpływ na rozwój motoryki małej a także na rozwój mowy. Dodatkowo wzbogacają słownictwo dziecka i doskonalą pamięć. Zabawy paluszkowe wykorzystujemy w naszej codziennej pracy w żłobku.
Objawy dysfunkcji sensorycznych u dziecka
Integracja Sensoryczna to sposób porządkowania przez mózg informacji odbieranych przez zmysły. Dzięki Integracji Sensorycznej odbieramy i interpretujemy bodźce dochodzące z zewnątrz. W ten sposób wiemy jak reagować adekwatnie do sytuacji.
Inteligencja emocjonalna dziecka
Inteligencja emocjonalna dziecka pomaga w układaniu relacji z innymi ludźmi, radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Te umiejętności są niezbędne w życiu, dlatego tak ważne jest by rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci.
Konsultacja logopedyczna w żłobku
Konsultacja logopedyczna w żłobku pozwoli na ocenę prawidłowej budowy anatomicznej jamy ustnej – na przykład, czy nie ma za krótkiego wędzidełka. Wczesne wykrycie wad i nieprawidłowego rozwoju mowy pozwoli na podjęcie odpowiedniej terapii.
Odpowiednie obuwie do żłobka
Jakie buciki dla dziecka wybrać? Oprócz tak istotnych czynników, jak elastyczność i antypoślizgowość podeszwy, zaokrąglony czubek buta, zapiętek oraz wysoka jakość materiałów, warto wziąć pod uwagę kilka innych aspektów.
Żłobek w czasie pandemii
Rodzice zadają sobie pytanie, czy żłobek w czasie pandemii to miejsce bezpieczne dla dziecka. Wyjaśniamy, jak wyglądają zasady bezpieczeństwa w żłobku w obecnych warunkach.
Dieta dziecka w żłobku
Zastanawiasz się, czy jedzenie w żłobku będzie odpowiednie dla Twojego malucha? W takiej placówce dziecko może korzystać z cateringu, który zapewnia dietę podstawową oraz dietę specjalną. Poznaj różne warianty diet dostępnych w naszym żłobku.
Kiedy zapisać dziecko do żłobka?
Kiedy oddać dziecko do żłobka? To częsty dylemat rodziców. Oto informacje, które ułatwią podjęcie decyzji o zapisaniu dziecka do żłobka.
Pierwsze kroki do samodzielności
Pierwsze kroki do samodzielności dziecka. To czas kiedy dziecko uniezależnia się od rodzica. Pozwól dziecku podejmować czynności, nie wyręczaj. Pomagaj i wspieraj nabywanie nowych umiejętności.
Żłobek-fakty i mity dotyczące adaptacji
Główne fakty i mity na temat adaptacji w żłobku.
Skupienie uwagi u dziecka w wieku żłobkowym
Mówisz do dziecka i widzisz, że myślami jest gdzieś w świecie fantazji. Próbujesz zachęcić do wykonania czynności, a ono nie wykazuje zainteresowania. To brak umiejętności skupienia uwagi, który można wyćwiczyć.
Żłobek widziany oczami dziecka
Jak wygląda żłobek widziany oczami dziecka?Czy dziecko jest zadowolone i szczęśliwe podczas pobytu w żłobku? Jakie przeżywa emocje?
Dlaczego warto wyznaczać dziecku granice?
Niektórzy błędnie sądzą, że sympatia i miłość dziecka do osoby dorosłej rodzi się, kiedy pozwolimy mu na wszystko. Wyznaczanie dziecku granic jest konieczne i bez niego proces wychowawczy właściwie… nie ma miejsca. Sprawdź jak ważne jest stawianie granic i w jaki sposób robić to wychowując dzieci.
Jak mówić do dziecka, aby nas słuchało?
Czasami rodzice zastanawiają się, czy ich komunikaty w ogóle docierają do dzieci, albo wręcz – dlaczego nie docierają. Okazuje się bowiem, że niezwykle ważne jest nie tylko to co mówimy, ale również jak mówimy. Ale jakim głosem i tonem trzeba się zwracać do malucha, żeby nasze słowa do niego docierały?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Małe dzieci odkrywając otaczający ich świat, poznają także nowe emocje. Jednak ich mózgi nie są jeszcze tak dojrzałe, jak u dorosłych, dlatego radzenie sobie z niektórymi sytuacjami może sprawiać im kłopot. I wtedy pojawiają się emocje. Emocje jako podstawowy sposób komunikowania o własnych potrzebach u dzieci. Warto spróbować odwrócić perspektywę i spojrzeć na świat oczami dziecka.
Początki dziecka w żłobku
Pierwsze dni w żłobku są dla malucha dużą zmianą w życiu. Z pewnością dla rodziców także jest to stresująca sytuacja, ponieważ od teraz ich pociecha przez kilka godzin dziennie będzie przebywać pod opieką nowych opiekunów. Jednak istnieją sposoby, aby zminimalizować stres ad