Sen dziecka
Sen małego dziecka
Sen dziecka jest bardzo ważnym elementem rozwoju. To właśnie wtedy mózg rozwija się najintensywniej.
Długość snu dziecka oraz ilość pobudek jest uwarunkowana genetycznie i zależy od wielu czynników m.in temperamentu dziecka, jego wrażliwości na bodźce np. światło, dźwięki, temperaturę otoczenia.
Dlaczego dziecko budzi się w nocy?
Cykl snu małego dziecka znacznie różni się od cyklu dorosłych. U dorosłych fazy snu następują po sobie płynnie. A u małych dzieci wręcz przeciwnie.
Maluch zaczyna swój sen od fazy REM, czyli tej, w której jest najbardziej czuły na wszelkie bodźce. Dlatego też przenoszenie dzieci po 20-30 minutach od zaśnięcia nie jest najlepszym pomysłem (płytki sen).
Podczas przechodzenia z jednej fazy snu w drugą organizm sprawdza „czy wszystko jest ok”: czy nie jest głodny, czy rodzic jest blisko itd.
Jeśli okazuje się, że jest bezpiecznie maluch przechodzi w fazę snu głębokiego.
Małe dzieci przeważnie nie przesypiają 8h w porze nocnej.
Jak pomóc dziecku spokojnie zasypiać i długo spać?
Chodzi głównie o stworzenie bezpiecznych warunków, dostosowanie otoczenia do dziecka tak, aby było spokojne i czuło się bezpiecznie niczym w łonie mamy.
- Spowijanie (kocykiem, poduszką, pieluszką, miłym materiałem)
- Stabilna pozycja na brzuchu lub brzuszku
- Wyciszanie (biały szum)
- Kołysanie, huśtanie, bujanie
- Ssanie (butelka, smoczek)
Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa!
Wiele dzieci lubi zasypiać, czując, że są szczelnie otulone. Kojarzy się to z łonem mamy, gdzie było ciepło i ciasno, dlatego tak wiele maluchów tęskni do tego stanu i kojarzy ze spokojem. Wtedy też czują się bezpieczne, a stąd już prosta droga do długiego, spokojnego snu.
Dźwięki
Badania dowodzą, że tzw. biały szum kojarzy się noworodkom i małym dzieciom z dźwiękami słyszanymi jeszcze w łonie mamy. Tak brzmiał świat po tamtej stronie brzucha, a tam było spokojnie i bezpiecznie. Dlatego tak wiele dzieci lepiej zasypia przy zabawkach wydających podobne dźwięki. Sprawdzą się także dźwięki natury np. szum lasu, szum morza.
Światło
Spokojne, delikatne światło też może pomóc przy usypianiu malucha. Chcąc nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, można zostawiać włączone projektory lub lampki.
Z jednej strony światło przez chwilę zaciekawia. Z drugiej jednak po chwili staje się dość monotonnym elementem powodującym znużenie, w końcu senność. Najlepsze są lampki emitujące mało niebieskiego światła. Dlaczego? Niebieskie światło hamuje wydzielanie melatoniny, która jest odpowiedzialna za uśpienie organizmu. Niebieskie światło działa na mózg mniej więcej na takiej zasadzie jak światło słoneczne. Kiedy dociera do naszego organizmu, jest to sygnał do budzenia się, a nie zasypiania.
Zabawkowy rytuał
Kolejną pomocną sprawą może być położenie ulubionej zabawki do snu. Może to być miś, lalka lub jakaś inna przytulanka. Dobrze jeśli zabawka ma własne łóżko, pościel, wanienkę do kąpieli itd. Podczas takiej zabawy dziecko uczy się jak powinien wyglądać rytuał wieczornego usypiania i od razu dostaje też sygnał, że już pora szykować się do spania.