(NIE)IDEALNE ZABAWKI
(NIE)IDEALNE ZABAWKI- czyli zabawki, które uważane są przez większość społeczeństwa jako znakomite dla rozwoju dziecka. Ale czy na pewno tak jest?
Zabawki dostępne na rynku, w tym wiele tzw. edukacyjnych niestety ma działanie wręcz odwrotne. Zaburzają umiejętność koncentracji i bardziej skłaniają do bierności niż do aktywnej zabawy dziecka.
Istnieje duża grupa zabawek tzw. „samobawiących się”. Są to przedmioty, z którymi zabawa ogranicza się wyłącznie do naciśnięcia włącznika. Są one z reguły bardzo drogie, bardzo kolorowe, a przy tym hamujące rozwój dziecka. Taka zabawka hamuje kreatywność.
Zabawki powinny służyć dzieciom do kreowania własnych światów, rozwijania wyobraźni, do wymyślania historii. Nie powinny służyć tylko oglądaniu. Dziecko powinno używać zabawki na różne sposoby, tak aby mogło się nią bawić wiele razy, zamiast odrzucić w kąt po kilku chwilach. Aby nie frustrować się widokiem zniszczonych lub kurzących się drogich zabawek, lepiej po prostu ich nie kupować. Do znacznie większej aktywności pobudzą klocki czy miniaturowy zestaw garnków niż kolejny gadający, grający i świecący przedmiot.
Inną wadą elektronicznych zabawek, które wydają głośne dźwięki i migają kolorowymi światełkami, jest nadmiar stymulacji, jakiej dostarczają dziecku. Każdy dorosły wie, że przebywanie przez długi czas w hałasie, w dodatku wśród migających świateł, jest przyczyną podenerwowania, zniecierpliwienia, dekoncentracji, a często również bólu głowy. Dzieci, których układ nerwowy jest znacznie wrażliwszy i które posiadają mniejszą samoświadomość i mniej rozwinięte umiejętności kontrolowania emocji, reagują na takie sytuacje podobnie, lecz z o wiele większym natężeniem. Mogą robić się nerwowe, mieć kłopoty z koncentracją uwagi, a nawet ze snem.
Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej zabawki?
Kupując zabawki, kierować się należy przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zabawka powinna być dla dziecka wyzwaniem, powinna być interesująca, powinna otwierać przed nim nowe możliwości. Jeżeli nie spełnia tych kryteriów, nie ma sensu jej kupować.
Zabawki które zagrażają rozwojowi dziecka
Pomimo wysokiej dostępności na rynku i zapewnieniom producenta o korzystnym wpływie danej zabawki na rozwój dziecka tzw.” zabawki edukacyjnej” warto zastanowić się czy na pewno tak jest. Zazwyczaj wiele zabawek produkowanych jest w celach komercyjnych. Zabawka powinna być na tyle atrakcyjna i kolorowa , aby przyciągać dziecko jak magnes.
Zabawki, które zagrażają rozwojowi dziecka:
- wszystkie te, które wystarczy po prostu włączyć – uczą dziecka bierności;
- elektroniczne, przede wszystkim grająco-świecące – nadmiernie obciążają układ nerwowy dziecka, nadmiernie je stymulują, zaburzają koncentrację;
- ze źle oznakowaną normą wiekową.
Zachęcamy wszystkich rodziców do świadomego wybierania zabawek dla dzieci. Przy zakupie zachowujmy zdrowy rozsądek. Pamiętajmy o tym, aby zabawa zabawkami sprzyjała rozwojowi dziecka.