Objawy dysfunkcji sensorycznych u dziecka
Czym jest Integracja Sensoryczna?
Informacje z otoczenia docierają do mózgu poprzez układ nerwowy. Informacje te odbierane są przez zmysły, które następnie są rozpoznawane, integrowane i segregowane przez mózg. W sytuacji, gdy zmysły nie współpracują ze sobą prawidłowo mózg ma kłopoty w prawidłowym rozpoznaniu oraz segregacji tych informacji, co powoduje nieadekwatne do sytuacji zachowanie człowieka.
Oznaki zaburzeń integracji sensorycznej u małego dziecka:
- Nadmierna wrażliwość na bodźce
- wzrokowe (dziecko unika kontaktu wzrokowego, blasku światła, słońca; często zamyka oczy; ma problemy ze skupieniem uwagi)
- słuchowe (reakcją dziecka na dźwięki jest zatykanie uszu; krzyk; pisk; płacz gdy słyszy muzykę lub głośne dźwięki)
- dotykowe (dziecko nie lubi dotyku, głaskania, przytulania; źle reaguje na przykrycie kołderką; nie lubi określonych materiałów, struktur, metek w ubraniach)
2. Zbyt mała wrażliwość na bodźce:
- wzrokowe (dziecko domaga się określonych bodźców np. mocnego światłą, migocących zabawek)
- słuchowe (dziecko porząda głośnych dźwięków np. wsłuchuje się w pracę miksera, odkurzacza; wydaje głośne okrzyki; trzaska drzwiami)
- dotykowe ( dziecko gryzie części ciała, gryzie ubrania; ociera się o przedmioty, ściany, meble; lubi mocne bujanie, huśtanie)
3. Dziecko ma problemy z koordynacją ruchową
4. Opóźnienie w rozwoju motoryki dużej i małej (brak obracania się na prawo, na lewo; brak ruchu naprzemiennego w czworakowaniu)
5. Poziom aktywności;
- zbyt niski (dziecko izoluje się, jest bierne, nie chce uczestniczyć w zabawie)
- zbyt wysoki ( dziecko jest absorbujące, „wszędzie go pełno”, wymaga uwagi, trzeba go bardzo pilnować)
6. Trudności w zasypianiu ( dziecko wymaga całkowitej ciszy i spokoju; dziecko oczekuje silnej stymulacji, mocnego bujania; ma bardzo krótki sen lub nie śpi w ciągu dnia)
7. Nadwrażliwość smakowa/zapachowa (dziecko nie chce spożywać określonych posiłków wg smaku lub konsystencji pokarmu)
8. Dziecko ma częste napady złości (bez przyczyny)
9. Niechętnie bawi się zabawkami posiadającymi małe elementy, denerwuje się przy wykonywaniu manualnych czynności
Pamiętajmy, że powyższe objawy to nie ostateczna diagnoza. W momencie, gdy zaobserwujemy kilka z powyższych oznak warto zasięgnąć porady specjalisty i podjąć odpowiednią terapię SI. Warto zaznaczyć, że im wcześniej wykryjemy problem tym łatwiej będzie nam odpowiednio wcześnie podjąć działania stymulujące zaburzoną współpracę zmysłów.