Zaburzenia napięcia mięśniowego u małego dziecka
Napięcie mięśniowe wpływa na rodzaj/sposób wykonywanej czynności antygrawitacyjnej. Zarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie napięcie mięśniowe utrudnia prawidłowy proces rozwojowy dziecka. Dziecko tworzy nieprawidłową postawę i motoryczność. Nieprawidłowo odczuwany i wykonywany ruch powoduje rozwój nieprawidłowej postawy ciała.
Umiejętności zdobyte na wczesnym etapie rozwoju stanowią bazę prawidłową lub nieprawidłową dla dalszego rozwoju. Żłobek Promyczek już od najmłodszych lat wspomaga prawidłowy rozwój ruchowy dziecka współpracując z wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Zdjęcia z zajęć z terapeutą dostępne są w naszej galerii.
Zbyt niskie lub wzmożone napięcie mięśniowe – jak dziecku pomóc?
Obniżone napięcie mięśniowe (ruchy dziecka są powolne, mało skoordynowane, dziecko niechętnie podejmuj wysiłek fizyczny):
- Dziecko leżąc na plecach ma trudności z unoszeniem nóg, jego nóżki leżą bezwładnie lub wykonuje niewielki ruch kończynami
- Dziecko leżąc na brzuchu nie sięga po zabawkę leżącą przed nim
- Dziecko w pozycji czworaczej ma trudności z naprzemienną pracą nóżek, nie potrafi przenieść ciężaru ciała na wydłużoną stronę i nie potrafi utrzymać pozycji. Plecy dziecka nie ustawiają się prosto, a w odcinku lędźwiowym widoczne jest zagłębienie.
- Dziecko siedząc najczęściej przyjmuje pozycję „na literę W” ponieważ jest mu w niej najwygodniej. Pozycja ta powoduje m.in wady postawy, niszczenie stawów biodrowych i przykurcz mięśni oraz koślawość kolan). W pozycji siadu plecy dziecka są wygięte w literę C, dziecko chwieje się, przechyla na boki, nie potrafi przyjąć prostej postawy.
- Dziecko w pozycji stojącej stoi na szerokiej podstawie tzn. jego stopy są skierowane na zewnątrz, nogi rozstawione są szeroko. Stojąc maluch kołysze się na boki, wypina pupę, późno stawia pierwsze kroki (14-15 miesiąc życia).
Jak pomóc dziecku z obniżonym napięciem mięśniowym?
Należy możliwie jak najczęściej wykonywać proste czynności i ćwiczenia w celu wyeliminowania zaburzeń np.:
- zachęcać dziecko do unoszenia nóg nad podłoże (można wykorzystać do tego małą piłeczkę lub woreczki gimnastyczne)
- opuszkami palców oklepywać mięśnie dziecka jako masaż
- organizować zabawy w linii środkowej ciała np. w pozycji leżącej na plecach zachęcić dziecko do dotykania stóp rączkami
- zwracać uwagę na nieprawidłowy siad „na literę W”, w zamian proponować dziecku inne pozycje
Wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka objawia się najczęściej oporem kończyn, tułowia i głowy podczas ruchu, w szczególności zginania i prostowania:
- Dziecko zaciska piąstki
- Dziecko pręży swoje ciało i odchyla mocno głowę do tyłu
- Dziecko ma trudności w zginaniu i prostowaniu kończyn, pojawia się opór mięśni
- Dziecko pomija etap raczkowania i siadania, przedwcześnie stoi i zbyt wcześnie zaczyna chodzić
- Dziecko niechętnie się ubiera, przebiera, zmienia pieluchę; unika kąpania
Jak pomóc dziecku ze wzmożonym napięciem mięśniowym?
- Należy unikać gwałtownych zmian pozycji dziecka, silnego bujania, silnych dźwięków, ostrego światła
- Dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym nie lubią leżenia na brzuchu. Należy nakłaniać dziecko do przyjmowania tej pozycji np. kładąc dziecko na kolanach rodzica
- Unikać wszelkiego rodzaju bujaczków, chodzików, które dodatkowo rozleniwiają tułów malucha
- Unikać hałasu, zapachów, głośnych zabawek i dźwięków, ponieważ nadmierna stymulacja wpływa na podwyższenie napięcia w mięśniach
Żłobek Promyczek to miejsce, w którym Personel dba o prawidłowy rozwój dziecka. Współpracując z wykwalifikowanym fizjoterapeutą wspólnie dopasowuje zabawy, ćwiczenia i aktywności podejmowane przez dziecko w żłobku uwzględniając jego indywidualne potrzeby rozwojowe i terapeutyczne.