Kącik rodzica
Pójście do żłobka to wielkie wyzwanie dla dziecka. Wiele zmieni się w jego życiu – nowe będzie miejsce, nowe osoby, plan dnia… Maluszek potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków, szczególnie jeśli pójdzie do żłobka po raz pierwszy, ale także jeśli wraca do niego po wakacyjnej przerwie. Jak można mu pomóc?
Rozmawiaj z dzieckiem o żłobku.Spróbuj zachęcić swojego malucha np. „Już niedługo zaprowadzę cię do kolorowego miejsca, gdzie będzie wiele ciekawych zabawek i będziesz mógł bawić się z innymi dziećmi”. Pamiętajmy, by nasze opowieści nie były przesadzone, aby maluch nie przeżył rozczarowania, nie obiecujmy rzeczy nierealnych.
Pamiętajmy, by nie straszyć dziecka żłobkiem. (np. „Zobaczysz, panie nauczą cię dyscypliny”) Żłobek ma być dla dziecka ciekawym doświadczeniem, a nie karą. Spróbujmy nastawić malucha pozytywnie, a okres adaptacji będzie łatwiejszy dla całej rodziny. Możesz poczytać swojemu dziecku książeczki, które opowiadają o żłobku, a nawet pobawić się z nim w żłobek.
Jeśli sama/sam masz miłe wspomnienia z okresu żłobka, opowiedz o nich. Może masz nawet zdjęcia z tego okresu? Jeśli jednak nie chodziłaś/chodziłeś do żłobka lub nie wspominasz tego dobrze, pamiętaj – z Twoim dzieckiem może być zupełnie inaczej! Postaramy się, by czuło się u nas jak najlepiej i polubiło nasz żłobek.
Ważne jest to, jakie nastawienie do żłobka mają rodzice. Dziecko może wyczuć Wasze obawy, jeśli je macie, lepiej nie rozmawiać o nich w jego obecności.
Nie traktujcie żłobka jak „zła koniecznego”. To przecież miejsce stworzone właśnie z myślą o dzieciach! Wasza pociecha będzie mogła tutaj spotkać rówieśników i zaprzyjaźnić się z nimi, nauczy się wesołych piosenek i wierszyków, dowie się wielu ciekawych rzeczy! Zorientuj się czy w Twojej okolicy są inne dzieci, które będą chodzić do tego samego żłobka. Może uda się poznać z nimi Twojego malucha i we wrześniu będzie już miał w nowym miejscu kolegę lub koleżankę.
Możesz wspólnie z dzieckiem wybrać się na zakupy po rzeczy, które będą mu potrzebne w żłobku (buty na zmianę, szczoteczka do zębów). Uważaj jednak, by nie stało się to formą „łapówki” („Jeśli pójdziesz grzecznie do żłobka, to dostaniesz, co tylko będziesz chciał”), a jedynie dodatkową atrakcją.
Poćwicz z dzieckiem samodzielne ubieranie się, mycie rąk, zębów, jedzenie. Trening może mu pomóc lepiej radzić sobie we wrześniu. Ale spokojnie, nic na siłę. Zbyt intensywne ćwiczenia i wymagania powyżej możliwości dziecka mogą je zniechęcić i sfrustrować. W razie trudności panie w żłobku mogą pomóc i będą wspierać naukę samodzielności.
Pierwszy dzień spędzony w placówce może być obchodzony w rodzinie jak święto. Pamiętajmy jednak znowu, że nie chodzi o to, by „przekupić” prezentami, ale by razem cieszyć się z nadejścia nowego etapu wżyciu dziecka i tworzyć pozytywne skojarzenia.
Gdy będziesz zaprowadzać dziecko do żłobka, spróbuj nie ukazywać mu swoich obaw. Jeśli zobaczy, że mama czy tata jest zmartwiona/y, trudniej będzie mu się rozstać.
Ustal z dzieckiem wyraźne ramy pobytu w żłobku. Rano pożegnaj się z nim. Lepiej nie wychodzić po kryjomu, gdyż dziecko może się wystraszyć i później bać się, że rodzice nieoczekiwanie znikną. Powiedz mu, kiedy po niego przyjdziesz w sposób, który będzie dla niego zrozumiały (np. zamiast powiedzieć „o trzeciej”, powiedz „po podwieczorku”). Dotrzymuj słowa i odbieraj dziecko o ustalonej porze. Dzięki temu będzie się czuło bezpieczniej, bo będzie ufało, że przyjdziesz zgodnie z umową.
Można stopniowo wydłużać czas, jaki dziecko spędza w żłobku, w miarę, jak będzie się przyzwyczajać do nowego miejsca. Do placówki maluch może zabrać swoją ulubioną zabawkę. Z nią może się czuć pewniej.
Drogi rodzicu, pomóż swojemu dziecku zaadoptować się w żłobku stosując powyższe wskazówki. My zaś dołożymy wszelkich starań, aby czuło się u nas jak najlepiej i polubiło nasz żłobek.
- Placówka jest czynna w godzinach od 6:00 do 17:00.
- Dzieci przyprowadzamy do placówki do godziny 8:30, a odbieramy od 14:30 do 17:00.
- Przyprowadzanie i odbieranie w innych godzinach należy ustalić indywidualnie z dyrektorem placówki lub bezpośrednio z wychowawcami grup.
- Rodzice przyprowadzają dzieci do placówki i przekazują pod opiekę opiekunowi. Niedopuszczalne jest pozostawianie dzieci na terenie przed budynkiem placówki.
- Dziecko przyprowadzone do placówki musi być zdrowe.
- W przypadku zachorowania dziecka na terenie placówki rodzice zostaną poinformowani o sytuacji telefonicznie i zobowiązani są niezwłocznie odebrać dziecko z placówki.
- W przypadku zagrożenia życia dziecka, dyrektor lub nauczyciel wzywa karetkę pogotowia przekazując dziecko pod opiekę lekarzowi równocześnie informując rodziców o zaistniałej sytuacji. Nauczyciel przebywa wraz z dzieckiem do momentu przybycia rodziców.
- Odbierać dzieci z przedszkola mogą:
rodzice / prawi opiekunowie,
inne pełnoletnie osoby upoważnione pisemnie przez rodziców / opiekunów. - Nie obowiązują upoważnienia telefoniczne.
- Osobom nietrzeźwym dzieci nie wydajemy.
- Niniejszy regulamin określa szczegółowe zasady korzystania z placu zabaw
w Niepublicznym Żłobku Promyczek przy ul. Jagiellońskiej 1B w Sosnowcu. - Plac zabaw służy zabawie, rekreacji i wypoczynkowi dzieci w wieku od 12 m. ż do 3 lat, uczęszczających do żłobka.
- Dzieci mogą przebywać na terenie placu zabaw tylko pod opieką opiekunów.
- Przed rozpoczęciem zajęć rekreacyjnych na placu zabaw opiekun sprawdza stan techniczny urządzeń oraz ich czystość.
- Z urządzeń na placu zabaw należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Na terenie placu zabaw zabrania się:
– korzystania z placu zabaw bez nadzoru opiekuna
– niszczenia urządzeń zabawowych, zieleni
– zaśmiecania terenu placu zabaw
– przebywania osób postronnych bez zezwolenia dyrektora placówki
– wprowadzania psów
– palenia papierosów
- Wszelkie zauważone uszkodzenia urządzeń zabawowych lub zniszczenia zieleni należy zgłaszać Dyrektorowi Żłobka.
- Oświadczenie o zapoznanie się z treścią regulaminu potwierdza własnoręcznym podpisem każdy pracownik żłobka.
- Treść regulaminu podaje się do wiadomości publicznej poprzez zamieszczenie na tablicy informacyjnej dla rodziców i na stronie internetowej żłobka.
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 01.06.2022.
UWAGA! ŻŁOBEK NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYPADKI OSÓB, KTÓRE KORZYSTAJĄ Z TERENU PLACU ZABAW I URZĄDZEŃ STANOWIĄCYCH JEGO WYPOSAŻENIE BEZ ZGODY DYREKTORA ORAZ POZA GODZINAMI PRACY ŻŁOBKA I NIE PRZESTRZEGAJĄ ZAPISÓW NINIEJSZEGO REGULAMINU.