Regulamin
I. Informacje podstawowe
01. Niepubliczny Żłobek działa przy ul. Jagiellońskiej 1B w Sosnowcu i jest otwarty
w godzinach od 6.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt oraz dni
ustawowo wolnych od pracy.
02. Żłobek jest niepubliczną placówką, utworzoną w celu udzielania opieki nad dzieckiem od 1 do 3 roku życia.
03. W celu przyjęcia dziecka do żłobka, rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do :
a) złożenia wypełnionej karty zgłoszenia dziecka.
b) podpisania umowy cywilno – prawnej pomiędzy Dyrektorem żłobka a rodzicami/ prawnymi opiekunami,
04. Umowa zostaje zawarta na czas określony tj. do końca danego roku kalendarzowego. Rozwiązanie umowy przez jedną ze stron musi być w formie pisemnej i poprzedzone dwutygodniowym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca.
05. Żłobek oferuje dzienną opiekę nad dziećmi połączoną z zajęciami rozwojowymi dostosowanymi do możliwości rozwojowych dzieci. Zapewniamy: napoje, podstawowe środki higieniczne (ręczniki jednorazowe, mydełka w płynie), profesjonalną opiekę, stymulowanie rozwoju dziecka poprzez zabawę, zajęcia artystyczne w tym muzyczne i plastyczne, zajęcia edukacyjne w tym wdrażanie nawyków higienicznych, zajęcia językowe, ćwiczenia ogólnorozwojowe. Wyposaża dzieci we wszystkie potrzebne do zajęć materiały edukacyjne i plastyczne.
06. Regulamin określa zasady pracy oraz świadczenia usług opiekuńczo-wychowawczych przez żłobek.
07. Usługi świadczone przez żłobek są odpłatne.
II. Informacje organizacyjne
- Dziecko może zostać zapisane do żłobka na czas określony tylko w pełnym wymiarze godzin.
- Pełny wymiar godzin oznacza pobyt dziecka w żłobku powyżej 8 pełnych godzin zegarowych dziennie.
- Żłobek oferuje 4 posiłki dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek, dostarczanych przez firmę cateringową wyspecjalizowaną w żywieniu dzieci. Opłaty za posiłki cateringowe ponoszą rodzice.
- Jeżeli dziecko nie korzysta z posiłków cateringowych oferowanych przez żłobek rodzice zobowiązani są dostarczyć je samodzielnie wyłącznie w słoiczkach z atestem.
- W przypadku niedostarczenia przez rodziców posiłków, dziecko otrzymuje posiłki zgodnie z planem dnia, w tym przygotowane przez firmę cateringową wg dziennej stawki żywieniowej.
III. Zdrowie i Bezpieczeństwo Dzieci
- Do odbioru dziecka ze Żłobka upoważnieni są rodzice, a także pełnoletnie osoby, które zostały przez rodziców upoważnione.
- Nie ma możliwości telefonicznego wskazania osoby odbierającej dziecko.
- Osobom w stanie nietrzeźwym dzieci nie będą wydawane.
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
- Personel nie ponosi odpowiedzialności za dziecko pozostające na terenie żłobka pod opieką rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka.
- Dziecko jest pod opieką rodzica rano w trakcie przyprowadzenia do momentu przekazania go pod opiekę opiekuna/wychowawcy oraz po południu w trakcie odbioru dziecka, od momentu zabrania go z grupy.
- Odpowiedzialność za wykonanie w odpowiednim terminie wszelkich zabiegów medycznych związanych ze zdrowiem dzieci m. in. szczepień ochronnych spoczywa na rodzicach.
- W żłobku nie podaje się dzieciom żadnych lekarstw, poza przypadkiem kiedy dziecko cierpi na chorobę przewlekłą, a lekarz opiekujący się dzieckiem oraz rodzice dziecka wyrażą na to pisemną zgodę zawierającą szczegółową informacją o dawkowaniu lekarstwa.
IV. Cele i zadania Żłobka
- Stwarzanie przyjaznych i bezpiecznych warunków, sprzyjających prawidłowemu rozwojowi dziecka.
- Rozwijanie indywidualnych zainteresowań i uzdolnień.
- Budowanie systemu wartości moralnych i społecznych.
- Wprowadzanie w świat wartości estetycznych, kształtowanie poczucia piękna.
- Zapewnienie lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności zgodnie z zasadą „uczyć się – bawiąc i bawić się – ucząc”.
V. Sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie zajęć
- Dziecko przebywające w żłobku jest pod opieką nauczycieli i pomocy nauczyciela. Nauczycielka organizuje dzieciom zabawy edukacyjno -opiekuńczo – wychowawcze zgodnie z planem zajęć według programu „Rybki, Ryby, Wieloryby” autorstwa Emilii Link – Dratkowskiej i Marty Bogdanowicz.
- Dziecko uczęszczające na zajęcia dodatkowe organizowane w żłobku jest pod opieką osoby odpowiedzialnej za prowadzenie tych zajęć i nauczyciela lub opiekunki.
- Personel żłobka jest w pełni odpowiedzialny za bezpieczeństwo powierzonych im dzieci, zapewnia dzieciom pełne poczucie bezpieczeństwa, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
- Każdorazowo personel żłobka kontroluje miejsca przebywania dzieci ( sale zajęć, szatnia, łazienka, plac zabaw, ogród ) oraz sprzęt, pomoce i wyposażenie sal.
- Obowiązkiem personelu jest udzielanie natychmiastowej pomocy dziecku w sytuacji gdy ta pomoc jest niezbędna oraz powiadomienie dyrekcję i rodziców o zaistniałym wypadku lub zaobserwowanych niepokojących symptomach np. podwyższona temperatura.
- W przypadku choroby dziecka personel nie zapewnia opieki nad dzieckiem. Jeśli choroba zostanie stwierdzona w trakcie przebywania dziecka w żłobku, rodzice zobowiązani są do niezwłocznego odebrania dziecka.
- W przypadkach nagłych wszystkie działania pracowników żłobka bez względu na zakres ich czynności służbowych w pierwszej kolejności skierowane są na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
- W żłobku nie mogą być stosowane wobec wychowanków żadne zabiegi lekarskie, bez zgody rodziców, poza udzieleniem pomocy w nagłych przypadkach.
- Wychowankowie są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Opłatę z tytułu ubezpieczenia dziecka uiszczają rodzice.
- Obowiązkiem personelu jest znajomość i przestrzeganie przepisów bhp, przeciwpożarowych, przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy.
- Wycieczki i spacery poza teren żłobka powinny odbywać się przy udziale wymaganej prawnie liczby opiekunów ( trzy opiekunki na 14 dzieci ).
VI. Obowiązki personelu zatrudnionego w żłobku
Obowiązkiem personelu jest :
- Sprawowanie opieki nad powierzoną grupą dzieci.
- Wykonywanie czynności higieniczno – pielęgnacyjnych wobec wychowanków.
- Codzienne i systematyczne organizowanie zabaw opiekuńczo-wychowawczych i rozwojowych, działania na rzecz kształtowania postaw prospołecznych i usamodzielniania dzieci, zapewnienie wychowankom rodzinnej atmosfery i zaufania.
- Prowadzenia dokumentacji i obserwacji pedagogicznej.
- Współdziałania z rodzicami/opiekunami w celu ewaluacji procesu wychowawczo – opiekuńczego.
- Informowania na bieżącą rodziców/opiekunów o postępach rozwoju psycho – fizycznego dzieci.
- Dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo wychowanków w placówce, w ogrodzie i podczas spacerów.
VII. Prawa i obowiązki Rodziców/Opiekunów
Rodzice maja prawo do :
- Zapewnienie ich dzieciom bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki przez personel zatrudniony w żłobku.
- Uzyskiwania informacji o stanie zdrowia i rozwoju dziecka.
- Aktualne informacje dla rodziców/opiekunów dzieci zamieszczane są na tablicy ogłoszeń w siedzibie żłobka, stronie internetowej, mediach społecznościowych (profil facebook).
- Ważne sprawy dotyczące dzieci są przekazywane bezpośrednio rodzicom z poszanowaniem prawa do prywatności.
Rodzice mają obowiązek :
- Przyprowadzać do żłobka dzieci zdrowe.
- Przyprowadzać i odbierać dzieci osobiście lub przez pełnoletnie osoby upoważnione, w godzinach ustalonych w Umowie.
- Informować żłobek o przyczynie nieobecności dziecka.
- Niezwłocznie powiadamiać żłobek o stwierdzeniu u dziecka choroby zakaźnej.
- Niezwłocznie odbierać dziecko z placówki w przypadku stwierdzenia u dziecka podwyższonej temperatury lub innych niepokojących objawów dotyczących stanu zdrowia.
VIII. Prawa Dziecka
Dziecko ma prawo :
- Uczestnictwa w zabawach rozwojowych i zajęciach dodatkowych.
- Dostępu do pomocy i materiałów rozwojowych oraz zabawek.
- Respektowania potrzeb dziecka wynikających z jego rozwoju psycho – fizycznego.
- Szczęśliwego dzieciństwa.
- Równego traktowania.
- Nietykalności fizycznej.
- Bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w placówce.
IX. Płatności
Opłaty obowiązujące od dnia 01.10.2024:
- Opłata czesnego jest to świadczenie z ZUS „Aktywny Rodzic”.
- Za pierwszy miesiąc pobytu dziecka w placówce koszty czesnego ponoszą Rodzice. Wpłacona kwota czesnego zostanie zwrócona na konto rodzica w momencie wpływu środków z ZUS na konto placówki.
- W przypadku przedłużonego pobytu dziecka w żłobku po godzinie 17:00 za każdą rozpoczętą godzinę rodzice wnoszą dodatkową opłatę zgodnie z cennikiem.
- W ramach pobytu żłobek oferuje: udział we wszystkich zajęciach edukacyjno-opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych w godzinach 6:00 – 17:00 od poniedziałku do piątku.
- Opłaty z tytułu kosztów wyżywienia ponoszą rodzice: wysokość dziennej stawki żywieniowej za posiłki cateringowe jest niezależna od żłobka i może ulec zmianie w przypadku podwyższenia cen dostawy posiłków przez firmę cateringową. Opłata za posiłki cateringowe pobierana jest z góry, do 5 dnia każdego miesiąca. Jest to wartość odpowiedniej dziennej stawki żywieniowej pomnożona przez ilość dni roboczych w danym miesiącu kalendarzowym.
- W przypadku pobytu dziecka w placówce powyżej 10h dziennie – czesne wynosi 2000,00 zł.
X. Zasady pobierania opłat i wypłaty zwrotów
- Czesne w wysokości 1500,00zł należy wpłacać do 5 dnia każdego miesiąca, przelewem na konto placówki. Opłatę miesięczną za wyżywienie pokrywają rodzice do 5 dnia każdego miesiąca z góry, przelewem na konto placówki.
- Zwrot kwoty czesnego w wysokości 1500,00 zł nastąpi w momencie wpływów środków z ZUS na konto placówki tj. do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu za który świadczenie zostało przyznane.
- Zwrot należnych stawek żywieniowych następuje po zakończeniu pełnego miesiąca z dołu i jest odliczany od kolejnej wpłaty. W przypadku rozwiązania umowy, zwroty dokonuje się najpóźniej w terminie 7 dni od dnia zakończenia umowy.
- Brak dokonania wpłaty w terminie do końca miesiąca skutkuje wezwaniem do zapłaty z wyznaczeniem 7 – dniowego terminu zapłaty.
- W sprawach, których nie precyzuje regulamin, obowiązują indywidualne ustalenia między Dyrektorem żłobka a Rodzicami/opiekunami prawnymi i wymaga to sporządzenia stosownego aneksu do umowy.
XI. Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.10.2024 roku.