BLOG
O adaptacji słów kilka
Gdy dziecko musi rozpocząć uczęszczanie do żłobka jest to trudny moment nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. Zamartwiają się oni o to, jak ich dziecko poradzi sobie w nowej sytuacji, czy będzie tęskniło i płakało, czy kadra placówki zajmie się w nim w odpowiedni sposób… Poznaj kilka porad na temat adaptacji w żłobku.
Żłobek czy niania?
Żłobek czy prywatna niania? Zastanawiasz się, co jest lepsze dla Twojego dziecka? To dylemat wielu rodziców.
Żłobek to obecnie bardzo popularna forma opieki nad dziećmi. Ważne, aby takie miejsce było przyjazne dziecku, tak jak Żłobek Promyczek w Sosnowcu. Są jednak rodzice, którzy mimo dostępności prywatnego żłobka rozważają znalezienie niani w dla swojego malucha. Przeczytaj nasz artykuł i zdecyduj, jaką formę opieki wybrać dla swojej pociechy.
Początki dziecka w żłobku
Pierwsze dni w żłobku są dla malucha dużą zmianą w życiu. Z pewnością dla rodziców także jest to stresująca sytuacja, ponieważ od teraz ich pociecha przez kilka godzin dziennie będzie przebywać pod opieką nowych opiekunów. Jednak istnieją sposoby, aby zminimalizować stres adaptacyjny i pomóc dziecku w przystosowaniu się do żłobka.
Żłobek widziany oczami dziecka
Jak wygląda żłobek widziany oczami dziecka?Czy dziecko jest zadowolone i szczęśliwe podczas pobytu w żłobku? Jakie przeżywa emocje?
Żłobek-fakty i mity dotyczące adaptacji
Główne fakty i mity na temat adaptacji w żłobku.
Kiedy zapisać dziecko do żłobka?
Kiedy oddać dziecko do żłobka? To częsty dylemat rodziców. Oto informacje, które ułatwią podjęcie decyzji o zapisaniu dziecka do żłobka.
Gryzienie dzieci w żłobku
Dlaczego dzieci gryzą? Jak reagować gdy dziecko gryzie innych?
Sen dziecka
Sen małego dziecka – jak przebiega? Czym różni się od snu dorosłego? Jak pomóc dziecku spokojnie zasnąć i długo spać?
Stawianie dziecku zdrowych granic
Dlaczego należy wyznaczać dziecku zdrowe granice? W jaki sposób określać granice dziecku?
Pamiętajmy, że „niegrzeczne” zachowania dziecka to wołanie o wyznaczenie granic.
Nowe cyfrowe dzieciństwo
Nowe cyfrowe dzieciństwo – jest z pewnością nieuniknione, ale czy jest potrzebne i pożyteczne?
Lęk separacyjny
Lęk separacyjny jest odczuwaniem nadmiernego strachu przed przebywaniem z dala od osoby lub osób, z którymi dana osoba jest silnie związana emocjonalnie.
Jak pomóc dziecku i sobie ?
POŻEGNANIE Z PIELUCHĄ
Odpieluchowanie to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Jest to duże wyzwanie zarówno dla malucha jak i rodzica. Jak przeprowadzić naukę korzystania z nocnika? Jakich błędów nie popełniać? Poznajcie kilka kroków do sukcesu.
DLACZEGO DZIECKO NAS NIE SŁUCHA?
Wielu rodziców czy opiekunów zadaje sobie to pytanie. Przyczyn takiego zachowania jest wiele. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowa komunikacja z dzieckiem.
Dlaczego moje dziecko nie mówi?
„Nie mówi bo ma jeszcze czas”, „Nie mówi bo jest leniwe” – te i wiele innych przyczyn, zdarza nam się słyszeć na co dzień. A jakie są prawdziwe przyczyny opóźnionego rozwoju mowy u dzieci w wieku żłobkowym? Przeczytajcie. Zapraszamy do lektury.
(NIE)IDEALNE ZABAWKI
(NIE)IDEALNE ZABAWKI czyli te, które wg producenta mają właściwości edukacyjne i sprzyjają rozwojowi dziecka. Jednak większość z nich produkowana jest w celach komercyjnych. Atrakcyjna zabawka ma przyciągać dziecko jak magnes. Dlaczego więc warto włączyć zdrowy rozsądek przy wyborze zabawki dla dziecka? Jaką zabawkę wybrać?
GŁOŚNE CZYTANIE- JAK POMAGA W ROZWOJU DZIECKA?
Przygodę z książką najlepiej rozpocząć tuż po narodzeniu dziecka lub jeszcze wcześniej. Czytanie dzieciom na głos odgrywa znaczącą rolę w ich rozwoju społecznym, intelektualnym i psychicznym, wpływa na późniejsze umiejętności edukacyjne dziecka.
Wpływ wysokich technologii na rozwój dziecka
Wysoka technologia jaka nas otacza niesie ze sobą wiele korzyści. Natomiast ma bardzo negatywny wpływ na rozwój małego dziecka. Dlaczego? Jak działa dziecięcy mózg podczas używania urządzeń wysokich technologii? W jaki sposób uchronić dziecko przed jej konsekwencjami ?
Od butelki do kubeczka
Kubek dla dziecka- jaki wybrać?
Zanim dziecko napije się herbaty ze szklanki, minie sporo czasu. W pierwszych latach życia wszystkie te butelki, smoczki, kubki, niekapki czy słomki służyć będą nie tylko do picia, ale także do ćwiczeń mięśni potrzebnych do mówienia (pamiętaj: inne mięśnie pracują przy ssaniu, a inne przy piciu z kubka). Ważne, by w odpowiednim momencie zastępować je innymi, by niechcący nie zafundować dziecku wad zgryzu i opóźnień w rozwoju mowy.
Gimnastyka buzi i języka
Gimnastyka buzi i języka czyli ćwiczenia artykulacyjne doskonale wpływają na narządy mowy dziecka. Przedstawiamy zatem propozycje ćwiczeń i zabaw rozwijających poprawną mowę.
Konsultacja logopedyczna w żłobku
Konsultacja logopedyczna w żłobku pozwoli na ocenę prawidłowej budowy anatomicznej jamy ustnej – na przykład, czy nie ma za krótkiego wędzidełka. Wczesne wykrycie wad i nieprawidłowego rozwoju mowy pozwoli na podjęcie odpowiedniej terapii.
Odpowiednie obuwie do żłobka
Jakie buciki dla dziecka wybrać? Oprócz tak istotnych czynników, jak elastyczność i antypoślizgowość podeszwy, zaokrąglony czubek buta, zapiętek oraz wysoka jakość materiałów, warto wziąć pod uwagę kilka innych aspektów.
Dieta dziecka w żłobku
Zastanawiasz się, czy jedzenie w żłobku będzie odpowiednie dla Twojego malucha? W takiej placówce dziecko może korzystać z cateringu, który zapewnia dietę podstawową oraz dietę specjalną. Poznaj różne warianty diet dostępnych w naszym żłobku.
Dlaczego warto wyznaczać dziecku granice?
Niektórzy błędnie sądzą, że sympatia i miłość dziecka do osoby dorosłej rodzi się, kiedy pozwolimy mu na wszystko. Wyznaczanie dziecku granic jest konieczne i bez niego proces wychowawczy właściwie… nie ma miejsca. Sprawdź jak ważne jest stawianie granic i w jaki sposób robić to wychowując dzieci.
Jak mówić do dziecka, aby nas słuchało?
Czasami rodzice zastanawiają się, czy ich komunikaty w ogóle docierają do dzieci, albo wręcz – dlaczego nie docierają. Okazuje się bowiem, że niezwykle ważne jest nie tylko to co mówimy, ale również jak mówimy. Ale jakim głosem i tonem trzeba się zwracać do malucha, żeby nasze słowa do niego docierały?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Małe dzieci odkrywając otaczający ich świat, poznają także nowe emocje. Jednak ich mózgi nie są jeszcze tak dojrzałe, jak u dorosłych, dlatego radzenie sobie z niektórymi sytuacjami może sprawiać im kłopot. I wtedy pojawiają się emocje. Emocje jako podstawowy sposób komunikowania o własnych potrzebach u dzieci. Warto spróbować odwrócić perspektywę i spojrzeć na świat oczami dziecka.